College Girl (1): Omnia Mea Mecum Porto

26. srpna 2011 v 15:25 | Kelly |  Diary

Jak jsem slíbila, začínám novou část rubriky 'Diary', a sice vysokoškolský deníček. Zatím toho není moc co napsat, vzhledem k tomu, že teprve nastupuju do prvního ročníku. Nicméně se vám pokusím přiblížit svůj výběr školy, zkušenost s přihláškami, přijímačkami a zápisem.

Víte, měla jsem celkem pěkně naplánováno, že se budu hlásit na práva, pěkně se na ně připravovat, abych to zvládla. Realita byla však zcela jiná. V průběhu čtvrťáku jsem si uvědomila, že ve skutečnosti ani právo moc studovat nechci. Jo, je užitečné, něco z něho mě baví, dají se tím vydělat velké peníze, ale to musíte být zatraceně dobrej právník, neustále se učit nová znění zákonů a držet krok s parlamentem. A přiznejme si, zájem o práva je obrovský, za chvíli tu bude přeprávníkováno. Moje láska k angličtině zvítězila...

Myslím, že je důležité uvědomit si, co vlastně chcete studovat - baví vás umění, fyzika, tělocvik, chtěli byste se tím živit? Byly byste překvapené, jaké jsem našla rozmanité obory - dokonce obor pro rozhodčí. Také je dobré zjistit si co nejvíce informací o dané škole/oboru. Nejlépe se s konkrétním oborem seznámíte samozřejmě na stránkách domovské univerzity. A pokud nechcete vyloženě postupovat podle škol, existují chytré webovky - vysokeskoly.cz nebo vejska.cz. Na těchto stránkách jsem strávila celkem dost času... A rozhodně doporučuju navštívit veletrh vysokých škol Gaudeamus v Brně. Přivezla jsem si z tama snad dvě tašky letáků :D
K samotnému přihlašování na VŠ. Je třeba hlídat si termíny, do kdy mají být přihlášky podané. Co jsem viděla, většina výšek to má stejně. A také většina teď má elektronickou verzi přihlášky. Někde ji ale mohou chtít vytisknout a poslat spolu s ústřižkem složenky o zaplacení administrativního poplatku. Ten činí 500 - 600 kč. Já jsem platila něco přes dva tisíce - hlásila jsem se na čtyři obory.V podstatě všechno můžete sledovat přes net - vidíte status vaší přihlášky, zda byla přijata, zaplacena... Pokud děláte přijímačky, musí se čekat na pozvánku.

Většina škol (bohužel) pořádá přijímačky formou Scio testů. Na většinu oborů stačí test obecně studijních předpokladů, ale některé obory, např. právo, vyžadují ještě základy společenských věd + OSP rozšířená verze, ta má na rozdíl od základní verze ne 3, ale 5 oddílů zaměřujících se na různé schopnosti. Ke sciům mohu říct jediné - nemám je ráda, v podstatě nic neřeknou a jsou koncipované pro gympláky. Nechci se vymlouvat (není to výmluva), ale studenti středních odborných škol taky mají právo jít na vysokou a v náplni studia prostě nemají čas zabývat se detailně filozofií, dějepisem či zeměpisem. Na práva jsem se přihlásila, ale v podstatě to pro mě byla taková záloha. Celkem drzost, co, považovat Karlovu univerzitu zálohu.

Naštěstí existují i školy, které vytvářejí vlastní přijímací testy. Většinou je to také nějaký test studijních předpokladů a oborový test zaměřený na specifické znalosti toho konkrétního oboru. Na některých školách také vypisují ještě přijímací pohovor. Buď jako samostatnou formu přijímaček, nebo doplňující kritérium. Když pojedete na přijímačky do cizího města, je dobré si nastudovat přesnou poloho a cestu, ať nebloudíte a zbytečně se nestresujete. A netřeba připomínat, že přesnost je vlastností králů... :)

Já sama jsem si prošla všemi formami přijímaček, které jsem vyjmenovala. Scia byla časově a psychicky velmi náročná - začínáte někdy v devět ráno a do čtyř pak s přestávkami píšete dlouhé testy. Pokud teda děláte rozšířené OSP a ZSV. Na Univerzitu Palackého v Olomouci jsem psala jejich testy. Test studijních předpokladů - první část pohodička, druhá víceméně sportka. Naštěstí se neodečítaly body za špatnou odpověď jako u scií. Druhý (oborový) test byl z angličtiny. Základním předpokladem byla úroveň B2 (minimálně), úroveň FCE, jestli znáte cambridgské zkoušky. Oba testy jsem měla společné pro ty obory, na které jsem se hlásila. Na jeden obor bylo ještě nutné projít pohovorem v případě, pokud uchazeč napsal testy dobře a skončil mezi určitým počtem nejlepších uchazečů. K mé radosti jsem se na pohovor dostala. Měla jsem ho den hned po maturitě (jako by těch stresů nebylo málo). Na nádraží jsem měla příjemné setkání s trenérem z jitsu, tak jsem se trochu uklidnila. Můj pohovor se skládal ze tří částí: překladu textu na počítači, motivačního pohovoru a poslechu. Musím se přiznat, že z toho poslechu jsem měla celkem špatný pocit. Naštěstí pro mě jsem uspěla a dostala se mezi skupinu těch, kterým přišel dopis "přijata". V Olomouci jsem se dostala na všechny tři obory, na práva v Praze jsem nedostala, ale vzhledem k tomu, že jsem se nepřipravovala - přišla jsem, napsala si testy a odešla (dvakrát - scia můžete psát vícekrát, je myslím šest nebo kolik termínů, počítá se jen ten nejlepší výsledek), jsem měla velmi slušné umístění. Nakonec jsem se rozhodla, že půjdu studovat obor Angličtina se zaměřením na tlumočení a překlad. Ty druhé dva byly Anglická filologie a Anglická filologie v kombinaci s kulturní antropologíí.

Myslím, že zápis nechám na samostatný článek, trošku jsem se nechala unést... :D Snad jsem vás neunudila a jestli jste dočetli až jsem, děkuju :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Adelle Adelle | Web | 29. srpna 2011 v 11:28 | Reagovat

To je super' Jsem moc ráda, že budeš takhle psát. Moc mě to zajímá. Já jse z přijmaček nervózní už teď. Také bych chtěla nějaké jazyky, ale obávám se, že bych u těch pohovorů a oborových testů neuspěla. A na který obor byl potřeba ten pohovor?
Jinak tě vážně obdivuju, tak skvěle složit maturitní zkoušku a ještě tak krásně zabodovat při přijímačkách. Jsi vážně šikulka. :-)

2 Patty Patty | Web | 29. srpna 2011 v 16:32 | Reagovat

Už se těším na tvé zážitky z VŠ a co se týče příjimaček na scia vzpomínám s odporem :-D Jinak já studuji na Vysoké škole báňské v Ostravě :-)

3 Bastera Bastera | 30. srpna 2011 v 15:06 | Reagovat

To je sranda, užj je to dva a půl roku co jsem tím samým procházela :) Scio je na filozofii, dějepis atd? My měli jen takové ty logické, verbální, matematické atd a to je pro všechny stejný a vůbec je to jenom o tom, zda logicky myslíš, ale ne o tom zda máš zájem o obor atd... Jinak gratuluji, třikrát uspět, to jsi šikovná :)

4 Bastera Bastera | 30. srpna 2011 v 15:08 | Reagovat

A děkuji, mě se ten první zdál až moc takový umělý :)

5 valleria valleria | Web | 31. srpna 2011 v 13:16 | Reagovat

Já bych hrozně ráda uměla práva, ale chtěla bych přeskočit tu část s učením :D
U mě je bohužel konflikt toho, co bych chtěla studovat a toho, co mi po vystudování k něčemu bude. Příjímaček se bojím opravdu hodně. Ať už to bude v jákékoliv formě a ty sis navíc prošla vším, no zas na druhou stranu to byla určitě dobrá zkušenost. A těším se na další tyhle články, upřímně.

6 Sherry Goodblood Sherry Goodblood | E-mail | Web | 2. září 2011 v 15:51 | Reagovat

Hraní s čelenky znám, už mám jednu taky přelomenou na půl :(, naštěstí ještě kupodivu trochu drží, takže jsem ji nevyhodila, ale ani ji moc nenosím, aby se nezlomila úplně. Fotky, no, jsem ráda, že se líbí, už dělám na dalších (muhehe :D). Barvy na vlasy, zrzavou jsem taky chtěla, brala bych tak celé vlasy, jenže na mě by nepasovala :(, tak vyzkoušej první ten šampón a pokud by se ti to líbilo, můžeš se i přebarvit pak ;). Já mám červené jen proužky kolem obličeje, takže to není taková hrůza :D, celé vlasy bych si asi nedala. A batoh nezáviď, dá se koupit v každém českém metalshopu :D.

7 Sherry Goodblood Sherry Goodblood | E-mail | Web | 2. září 2011 v 15:52 | Reagovat

btw. nádherný nový layout - chuck & Blair <3...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama