Láska bolí aneb proč Buffy nemohla najít lásku

3. srpna 2011 v 21:36 | Kelly |  Extra
Ráda čtu eseje zabývajícími se různými tématy, která se objevila v seriálu "Buffy the Vampire Slayer". Tato esej se mi velmi líbila, protože mi ukázala další úhel pohledu, který, ač se mi moc nelíbí, nemůžu ignorovat. Protože "Buffy eseje" jsou samozřejmě v angličtině, jednu jsem přeložila. Tuto esej napsala Maria Vlahos, original si můžete přečíst zde.Láska bolí aneb proč Buffy nemohla najít lásku


Maria Vlahos, 5. dubna 2011


Joss Whedon je tvůrce ikonických seriálů. Buffy the Vampire Slayer (1997 - 2003), Angel (1999 - 2004), Firefly (2002) a Dollhouse (2009 - 2010). Proslul vytvářením jedinečných a silných ženských postav, které jsou nezávislé, sexy a vlastní nadpřirozené síly. Ve skutečnosti jsou všechny jeho seriály založeny na science fiction motivech jako upíři, cestování vesmírem a ovládání mysli. Stvořením těchto fantasy seriálů se Whedon snaží přimět své publikum pochopit, co znamená milovat, co znamená nenávidět a co to znamená být člověk. Whedon chytře vystavěl své seriály na tématech feminismu, duchaplném humoru a své verzi existencionalismu. Jeho seriály mezi jeho uctívači fanoušky, kteří ho fanaticky následují na internetu, vzbudily jak rozpaky, tak diskusi.


Ve všech těch diskusích a debatách fanoušků Whedona po celém světě existuje jedno téma, které je všechny spojuje. Tohle téma, na kterém se všichni fanoušci dokážou shodnout, od Buffy až k Dollhousu, je názor, že láska bolí. Všechny postavy v Buffy, Angelovi, Firefly a Dollhousu zažily lásku ať tak, či onak: zamilovaly se, byly ve vztahu, nebo byly někým okouzleny. Přesto jejich láska nevydržela. S výjimkou dvou párů v Dollhouse (Sierra a Victor, Echo a Paul - tak trochu) každý vztah v seriálu Whedona, který začal jako něco velkého, je nakonec zničen. Postavy se znovu a znovu zamilovávají, jen aby byly zraněny. Ale pokud má být láska něco šťastného, něco, čeho bychom měli dosáhnout, něco, co má být naplňující, proč teda Whedonovy postavy nikdy s láskou neskončí ? Proč o lásku tak tvrdě bojují, jen aby ji zase ztratily a skončily s bolestí? Buffy, Angel a Spike jsou bojovníci od přírody, kteří pokořili pekelné démony, příšery a upíry a zastavily mnoho apokalyps, ale proč nedokážou získat lásku? Proč jim láska tak moc ubližuje?Každá z těchto tří postav má zvláštní životní poslání. Jejich životní úkol je něco většího než to, co má většina lidí. Mají za úkol zachraňovat svět před zlem, něco, co jim bylo dáno a někdy jim může připadat jako břímě. Ale jejich životní poslání definují volby, které činí. Ty pak naopak definují to, kým jsou. Každý den jsou nuceni volit moudře a nesobecky a kvůli tomu musejí obětovat lásku, což jim ubližuje. Obtížná volba stavět svět na první místo je správná věc. Vědí, že jejich životní mise jsou mnohem důležitější než láska. A i když to vědí, proč se teda pořád zamilovávají? Jsou to lidé a láska je nevyhnutelná a nepředvídatelná. Skončí zamilovaní, protože si nemůžou pomoct; je to nad jejich kontrolu a jsou to schopni vidět jen tehdy, když se to stane překážkou jejich odpovědnosti, a jen tehdy se rozhodnout vzdát se lásky pro ušlechtilejší důvod. Pro Whedonovy postavy, jak ženské, tak mužské, láska existuje, ale láska vše nepřekoná a není hlavní. Život každého z nich je příliš složitý na to, aby jedna emoce ovládala jejich volby. Jejich životní poslání jsou na prvním místě, a i když je v cestě láska a je jedno, jak silná nebo upřímná je, vždy si zvolí proti ní, protože to je to, kým jsou: nesobečtí lidé, kteří chápou, že záchrana světa je důležitější než jejich zanedbatelné city.


V první sérii Buffy má Buffy problém smířit se se svým posláním Přemožitelky a snaží se skončit, než si uvědomí, že být Přemožitelkou je to, kým je; nedokáže utéct od své zodpovědnosti. Jako Přemožitelka má obtíže zapadnout ve škole, protože navzdory svému fyzickému vzhledu nedokáže zabránit skutečnosti, že se jí stávají divné věci. Například, první den na nové střední v "Welcome to the Hellmouth" se spřátelí s nejpopulárnější holkou na škole, Cordelií Chase, která je přesvědčena o tom, že je Buffy "magor", potom co si ji Buffy splete s upírem a napadne ji kolíkem. Po celých sedm sérií se Buffy učí přijmout svůj osud, i když jí to brání v kontaktu s mnoha lidmi, protože je povolána, aby zachraňovala svět, a ne aby jenom randila. Buffy zoufale touží po spojení s lidmi okolo ní a být normální, ale navzdory její snaze se to nestane. Znovu to uváží a zkouší si vytvořit život ve vlastních podmínkách tím, že přijme svoji odpovědnost.


Když Buffy začne formovat svůj vztah s Angelem, vytvoří si skvělé spojení s někým, kdo jí rozumí a miluje ji pro to, kým je. Ale jejich rozdíly se brzy stanou zřejmé a bolest mezi těmito nešťastnými milenci nesnesitelná. Buffy je Přemožitelka upírů a její prácí je upíry jako Angel rozprášit. Nezáleží na tom, jestli má, nebo nemá duši. Její prací není rozhodovat, který upír by měl žít a který ne, její prací je ujistit se, že upíři zemřou, než stihnou zabít nevinné lidi. Ale chemie mezi Buffy a Angelem a jejich okamžité spojení dává nový význam výrazu "opaky se přitahují."


Během první série byl jejich vztah pouhé pobláznění a flirt, ale od druhé sezóny byla jejich láska plně rozvinutá. Angel, zadumaný upír s duší, se stal Buffyiným milencem, ale jejich vztah byl odsouzen k záhubě. Nejen že byl upír a ona Přemožitelka upírů, ale byl také starý 241 let s mnohem více zkušenostmi než patnáctiletá školačka. Ať se milovali sebevíc, dvě věci je nakonec rozdělily: Buffyina potřeba být normální a jejich rozdílná životní poslání. Buffy a Angel nikdy nemohli být normální pár. Nejen že ona byla Přemožitelka a on upír, ale on byl upír prokletý duší. Upíři nemůžou vyjít ven během dne nebo jíst opravdové jídlo, nemůžou mít děti a jsou nesmrtelní. V epizodě "Surprise" a "Innocence" (2x13, 2x14), vyvrcholení jejich vztahu, Buffy poprvé porozumí, že s Angelem nemůže být normální. V této epizodě se spolu Buffy a Angel poprvé milují a cikánská kletba je zlomena. Kletba, která Angelovi dává duši, aby trpěl za své hříchy, stanoví, že pokud Angel někdy pocítí chvíli opravdového štěstí, opět se stane tím zlým upírem, kterým jednou byl. Do této chvíle byli Buffy a Angel zobrazeni jako dokonalý zamilovaný pár. Angel byl perfektní muž, po kterém touží každá dívka. Ale když se Angel opět stane Angelusem, nejnebezpečnějším upírem, který kdy žil, dokazuje varování, které pořád dávají rodiče svým mladým dcerám: vyspíš se s klukem a on se změní. Na konci druhé série je Buffy donucena zabít Angeluse, aby zavřela bránu do pekla a tím zachránila svět. Její volba pochází z nesobeckosti a její povinnosti udržet svět v bezpečí.


Být sama sebou se s Angelem zdálo normální; nemusela lhát o tom, kým je, ze strachu, že by ji nepřijal. Chápal, že je Přemožitelka, a tak nemusela svoji identitu skrývat, něco, čím je každý, kdo prošel střední školou, vinný. Dokonce jí pomáhal bojovat s upíry. Tak proč jejich vztah opravdu nebyl normální? Ve třetí sérii starosta Wilkins uvede velmi jasně proč, když říká:


"Jsi nesmrtelný, ona není, žádná sranda. Oženil jsem se v roce 1903 a byl jsem v tom až do konce. Nebyl to pěkný pohled, jako seschlý ořech, senilní, proklínala mě za moje mládí. A to ani nemluvím o tom, že první okamžik opravdového štěstí vzbudí zlobu. Podívej se, jaký život jí můžeš nabídnout? Nevidím žádné nedělní pikniky. Vidím pobíhání ve stínu a schovávání se před sluncem. Je to kvetoucí mladé děvče a ty ji chceš držet dál od toho, jak by měla žít, dokud to nebude nenávratně pryč." (pozn. překlad podle dabingu TV Nova)


Angel věděl dávno před Buffy, že jejich vztah nikdy nemůže vyjít, ale poddal se svým citům k ní, když měl odejít. Vidíme, že chápe, že je jejich vztah odsouzen ke zkáze, když v epizodě "Some Assembly Required" (2x02) projeví trochu žárlivosti vůči Xanderovi, když říká Buffy: "Jo, ale on je v tvém životě. Může být tam, kde já ne: chodí s tebou do školy, jí tvé jídlo, slyší tvé vtipy a stížnosti. Může tě vidět ve dne." Na konci třetí série si jak Angel, tak Buffy konečně uvědomí, že nikdy nemůžou být opravdu normální kvůli Angelově upírství a nebezpečí, kterému by mohl Buffy a ty okolo něho vystavit. Být s Angelem po tři série také Buffy donutilo uvědomit si, že nikdy nebude mít normální život a že zabíjení je tím, kým je. Toto ukazuje její vývoj jako postavy, něco, Whedon velmi rád dělá. Nechá postavy ve svých seriálech růst a dospět, což se v jiných seriálech moc často nevidí. Tam zůstanou postavy v podstatě stejné po celou dobu vysílání.


Angel nepřišel do Sunnydale, aby pomohl světu, ale aby pomohl Buffy. Přitahovala ho od chvíle, kdy ji uviděl a chtěl ji chránit. Přes Buffy a s ní také dokázal najít smysl svého života a svou povinnost v tomto světě: bojovat se zlem a hledat vykoupení za všechno zlo, které způsobil. Na konci třetí série, když odchází ze Sunnydale, míří do Los Angeles, aby dál hrál svou roli, kterou má v boji proti zlu. Tohle značí konec vztahu Buffy a Angela a Whedon vytvořil spin-off (seriál Angel), aby Angel mohl pokračovat ve svém boji.


V epizodě Angela "I Will Remember You" (1x08) Buffy přichází za Angelem a jejich životní povinnosti jsou opět podrobeny zkoušce. Tentokrát je to ale Angelova zodpovědnost, která jim nadobro zabrání být spolu. V tomto dílu se Angel stane člověkem, potom co se jeho krev smíchá s krví démona během boje, kdy jsou Buffy s Angelem napadeni. Oba byli v šoku náhlým zjištění, že se z Angela stal člověk a že všechny jejich problémy byly vyřešeny. Konečně mohou být spolu, protože Angel už není upír. Buffy a Angel se celou noc milují bez neblahých následků, Angel poprvé za staletí ochutná jídlo, může jít ven během dne a poprvé za celou dobu jsou naprosto spokojení. Ale další den se musejí vrátit a zabít toho démona. Tehdy si Angel uvědomí, že je bezmocný, protože nemůže pomoct Buffy bojovat. Chápe, jak je jako člověk omezený, a co to pro něho znamená. Nemůže a nebude moci bojovat proti zlu, jeho životní poslání. Ale dokáže přesvědčit Věštce, aby ho změnili zpátky; na upíry s duší. Angel si uvědomil, že nemůže být s Buffy, pokud to znamená, že nemůže pomáhat lidem. Sám má svoji povinnost a svět a k tomu se nemůže otočit zády; zabil příliš mnoho lidí a způsobil příliš mnoho bolesti na to, aby někdy přestal hledat spásu. Toto Buffy ublíží, protože pro ni to znamená, že si nakonec vybral být upírem, než aby byl s ní, což je v podstatě to, co udělal. Měl možnost zvolit si lásku, nebo záchranu světa. Volí to druhé. Jeho životní poslání je teď mnohem jasnější než kdy předtím, a aby naplnil své povinnosti, musí obětovat lásku. A je jedno, jak moc to bolí. Angel je povolán, aby byl hrdinou, a on to přijímá.


Během seriálu se Buffy často zamiluje. Ale proč si to dělá? Nepoučila se, že pro ni jako Přemožitelku je nemožné mít normální vztah? Nevěděla to, než se pustila do vztahů? Nemá už po krk zlomených srdcí a zklamání? Láska je lidskou emocí, kterou je nemožné necítit. Buffy více než jiní bojuje, aby se sblížila s lidmi, protože její poslání vyžaduje, aby se od ostatních distancovala.


Ve čtvrté sérii vládní organizace Iniciativa zajala Spika a vložila mu do mozku čip, který mu zabraňoval ubližovat lidem. Protože jediným východiskem, jak být násilný, bylo způsobovat bolest jiným upírům a démonům, byl nucen spojit síly se Scoobies (Buffy, Willow, Xander a Giles). V páté sérii si Spike uvědomí, že Buffy miluje. Je tu pro ni, když jí umírá matka a když potřebuje pomoc s Dawn. Buffy nechce mít se Spikem nic společného a neustále ho odmítá. Nevěří mu, protože i když má v mozku čip, pro Buffy je to stále upír a upíři nemají duši. Spike Buffy stále vyznává lásku, a aby ukázal svou lásku, tak v epizodě"Crush" (5x14) nabízí, že pro Buffy zabije Drusillu, gesto, které ji nicméně nedojme. V "Intervetion" (5x18) Glory unese Spika a mučí ho, aby jí prozradil, kde je Klíč. Nic neřekne a tehdy poprvé k němu Buffy něco pocítí. Rychle ho políbí a v této chvíli si Spike konečně získal její důvěru.


Ale proč by se proboha Buffy zase zamilovala do upíra? Ví, že to nemůže vyjít; zkoušela to s Angelem a přinejmenším Angel měl duši. Spike má sotva náhubek, protože čip, který má v hlavě mu nedovolí být sám sebou. Faktem je, že se Buffy do Spika nezamiluje, nikdy. Tíhne k němu v šesté sérii, protože poté, co obětovala svůj život, aby zachránila svoji sestru, je opět vzkříšena pomocí Willowiny magie. Její přátelé ji nevědomky stáhli z nebe zpátky na zem, což teď prožívá jako peklo. Buffy je celou šestou sérii v temnotě a osamocená a jediný člověk, s kterým se dokáže sblížit a kterému dokáže věřit, je Spike, protože je jediným v jejím okolí, kdo také zemřel a vrátil se zpět mezi živé. A kvůli tomuto sdílenému spojení s ním nakonec začne spát, aby se opět cítila živá. Drží svůj sexuální vztah v tajnosti, a nehledě na to, jak moc se Buffy nenávidí za to, že se Spikem spí, nepřestane. Pro Buffy je sex se Spikem jediným východiskem, aby vůbec cítila něco jiného než otupělost, kterou cítí všude jinde. V epizodě "As You Were" (6x15) se vrací Riley se svou ženou a Buffy je zahanbena, že má se Spikem vztah. Skončí to, ale uvědomí si, že k němu chová nějaké city. V "Seeing Red" (6x18) se Spike pokusí Buffy znásilnit a ona se mu skoro nedokáže ubránit. Spike ze Sunnydale uprchne, když mu dojde, o co se pokusil.


Do této chvíle jak Buffy, tak Spike k sobě něco cítili, ale nevěděli, jak si své city dát najevo. Jejich vztah začal špatným způsobem a také tak skončil. I když k němu Buffy něco cítí, nedokáže s ním být doopravdy sama sebou, protože Spike ztělesňuje vše, proti čemu stojí, vše, proti čemu celý svůj život bojuje.


Angel a Spike jsou velmi rozdílní upíři a mají s Buffy velmi rozdílný vztah. Angel byl Buffyina první láska, zacházel s ní skoro jako s princeznou a znal ji v nejlepším období jejího života; Spike se do Buffy zamiloval v jejím nejhorším období života. Viděl její špatnou stránku a stále ji miloval pro to, kým byla. To ale nepopírá fakt, že nemá duši. Kvůli jeho pověsti ho Buffy nemiluje tak, jak by si přál. Ve finále šesté série vidíme, jak Spike získá svou duši zpět poté, co v Africe podstoupí sérii brutálních zkoušek. V sedmé sérii se vrací jako upír s duší. Když Spike opět získá svou duši, změní to jejich vztah navždy. Na rozdíl od Angela, který byl duší prokletý, Spike chtěl svou duši zpět pro Buffy. Chce dát Buffy to, co si zaslouží, muže s duší. Ale jestliže to nevyšlo Angelovi a Buffy, proč by to mělo být jiné pro Spika a Buffy? Pořád je Přemožitelka a on v sobě pořád má démona. Jediný rozdíl je v tom, že Spike ve skutečnosti nemá pro co žít. Nemá poslání, odpovědnost. Zatím.


Buffy se se Spikem během sedmé série velmi sblíží. Vidíme je oba vyvíjet se jako osobnosti. Buffy potřebuje někoho, kdo by se o ni staral, a ze Spike se stává dobrý muž pro Buffy. I když si už spolu nejsou blízcí intimně, emocionálně jsou spojení. Jejich láska se dospělým způsobem vyvíjí. Spoléhají na sebe a učí se vzájemně si důvěřovat. Nemají od sebe žádná očekávání a oba rozumí a přijímají minulost toho druhého.


Na rozdíl od jiných vztahů se zdá, že tohle pro Buffy funguje, ale ona si nikdy otevřeně nepřizná, že má vztah. Možná proto, že byla zraněná předtím a nechce si znova ublížit nebo protože se stala dospělou ženou, která nepotřebuje ujištění říkat Spikovi přítel proto, aby věřila, že tu pro ni bude. Ale v díle "Chosen" (7x22) se něco stane; Buffy dá Spikovi amulet, amulet, který smí nosit jen šampion s duší, který je víc než člověk. Tím, že Spika nazve šampionem, mu dává důvod žít a cíl, který by měl naplnit. Pomohl v apokalypse. Spike vidí Buffyinu fyzickou i psychickou sílu a necítí se ohrožen tak jako Riley. Chce, aby jim to vyšlo, a je ochotný udělat to tak, jak to chce ona. Jsou schopni spolu strávit noc, kdy ji Spike prostě drží v náručí. Jejich vzájemná láska není fyzická, ale duševní a díky tomu je skutečná. Dokážou se spolu sblížit a dotknout se způsobem, jakým by s nikým jiným nikdy nemohla, a to, že spolu nepotřebují spát, dokazuje jejich lásku.


Buffy a Spike došli k uvědomění si, že jejich láska nikdy nebude naplněná, ne proto, že se nemilují, ale proto, že jim to nedovolí okolnosti. Blíží se konec světa a nehledě na to, jak moc se milují, musejí dát své city stranou. Spike ví, že Buffyinou prací je zachraňovat svět a chce jí pomoct. Spike s Buffy mohli snadno opustit hroutící se bránu pekla, aby byli spolu, to by ale znamenalo dovolit zlu převzít vládu nad světem. Jak by s ní mohl být, kdyby za to byl zodpovědný? Milovala by ho, kdyby to udělal? Nezachránit svět nikdy nebyla otázka. Díky Buffy Spike nachází svůj účel a své poslání. Vzal si toto poslání tím, že je přijal. Spike je během několika posledních sériií velmi podobný Angelovi. Začal mít účel a s účelem přichází zodpovědnost. Oba upíři našli své životní poslání díky Buffy a oba se ho rozhodli naplnit, aby ukázali svoji oddanost Buffy. A k Buffyinu zděšení, oba vztahy skončily.


Takže, znamená to, že Buffy nikdy nenajde lásku? Seriál končí a Buffy ji nenašla. Byla odsouzená už od počátku? Jednoduchá odpověď je ano. Přemožitelky nemají mít přátelé, nemají mít vztahy. Nemůžou. Ale Buffy přátele má a snaží se mít vztahy; na rozdíl od ostatních Přemožitelek se snaží spojit s lidmi a toto z ní činí velmi silnou a úspěšnou Přemožitelku. Možná ale Whedon jenom říká, že je prostě teenager a je příliš mladá na to, aby měla vztah. Když se Angel v "Chosen" vrací do Sunnydale, tak mu říká, že možná na vztah není připravená:


"Jsem sušenkové těsto. Ještě nejsem dopečená. Ještě jsem se nestala tím, kýmkoli mám sakra být. Zvládnu tohle a další věc a další věc a možná se jednoho dne ohlédnu a zjistím, že jsem připravená. Jsem sušenka. A pak, víš, když budu chtít, aby někdo snědl nebo si užil teplou, výbornou sušenku - mě, bude to fajn. To bude pak. Až budu hotová."


V této chvíli si Buffy konečně uvědomí, že se ještě musí stát tím, kým má být, než může být s někým jiným. Možná tahle metafora znamená, že je prostě na vztah příliš mladá a její osobnost se ještě dost nezformovala na to, aby byla připravená a dospělá, aby jí vztah vyšel.


Joss Whedon vytvořil sedm kompletních sérií seriálu "Buffy the Vampire Slayer". Zápletky v dějových liniích a roztomilé postavy udržely zájem publika. Rozhodl se ale jen přitáhnout velké publikum nebo prostě nechal postavy vyvinout se přirozeně? Když Whedon stvořil Buffy, stvořil televizní seriál o životě, seriál spíše o odpovědnosti za něčí život než romantické drama. Buffy se toho v životě přihodilo mnohem víc, než se stává postavám v jiných moderních seriálech pro mladé. V Buffy byla láska druhořadá, záchrana světa byla na prvním místě. Jiné seriály pro mladé neuspěly v zachycení životních problémů a mají sklon soustředit se víc na vztahy a to, v jaké náladě dívka je nebo jestli ji její kluk miluje, nebo ne. "Buffy the Vampire Slayer" je o lidech, jejich citech, jejich životních účelech. To Whedona zvýhodňuje a nakonec mu to pomohlo vytvořit jeden z nejchytřejších a nejvíce studovaných seriálů, který kdy byl na televizních obrazovkách.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Katy Katy | Web | 4. srpna 2011 v 1:48 | Reagovat

Vážně úžasný článek, pošlu kamarádkám odkaz aby si to taky přečetli a určitě nad ním bude nějakou dobu uvažovat :).Původně jsem si ho nechtěla číst takhle pozdě, ale nakonec jsme neodolala. Moc děkuju za tvůj výtečný překlad, nebýt toho asi bych si článek v originále nepřečetla.
Mimochodem ten citát o sušenkovém těstu patří k mým nejoblíbenějším :-) :-)

2 valleria valleria | Web | 4. srpna 2011 v 16:14 | Reagovat

Tak, netuším, kde začít. Zaprvé asi, pochvala tomu, kdo to napsal. Páni. Obrovské uznání tobě za překlad, velmi dobrá práce. I když jsem viděla jen první tři řady Buffy a to už je dávno, pořád to mám tak nějak v sobě a myslím, že tohle je opravdu skvěle napsané. Vždy tyhle myšlenky ostatních lidí ráda čtu, pomáhá mi to získat nový úhel pohledu a často pochopit věci trochu jinak, lépe. Takže ti musím poděkovat.
To s tou sušenkou mě pořádně pobavilo :D

3 Myška369 Myška369 | Web | 4. srpna 2011 v 16:52 | Reagovat

to je nádherně napsaný- smekám, a vážně dobrý překlad...

4 Patty Patty | Web | 4. srpna 2011 v 21:12 | Reagovat

Skvělý článek, smekám před tebou přeložila jsi ho perfektně :-) Hláška se sušenkou je parádní, když si vzpomenu na překlad STV tak mi hrůzou vstávají vlasy na hlavě :-D

5 Katy Katy | Web | 5. srpna 2011 v 0:21 | Reagovat

[4]: Taky jsem bohužel ten jejich překlad slyšela :-D

6 Sue Sue | Web | 5. srpna 2011 v 18:54 | Reagovat

dakujem krásne za pochvalu layu :) nikitu vrelo odporúčam je to naozaj skvelý seriál :)

7 Jane SB Jane SB | Web | 6. srpna 2011 v 19:54 | Reagovat

Tan článek je užasný :).. Buffy našla lásku, jen s Angelem nemohla být.. to je možná jestě silnejší, než aby spolu hapyendem skončili, ještě víc mě to nudí ty dva milovat :-)

8 Sherry Sherry | E-mail | Web | 9. srpna 2011 v 17:54 | Reagovat

Děkuju za přivítání :D. U kamarádky to bylo "awesome" jinak by se to ani nedalo nazvat :D, prostě paráda. Deana vyfotím :), přidám do další aktuálky (ta než bude :D), ne, pokusím se, jen udělám nějakou grafiku a snad se toho dočkáš :D, ale miluju ten batoh <3. Jinak esej úžasná :), má naprostou pravdu :).

9 Bastera Bastera | Web | 14. srpna 2011 v 15:29 | Reagovat

Krásný článek a skvělý překlad smekám :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama