College Girl (2): Noli iurare in verba magistri

5. září 2011 v 12:07 | Kelly |  Diary


Druhý článek o mém budoucím vysokoškolském životě :) Slibovala jsem, že napíšu o zápisu.

Popravdě, jsem z něho byla zklamaná. Absolvovala jsem ho ke konci srpna, vychytala jsem jeden z těch mála horkých dnů a málem se v aule filozofické fakulty upekla, respektive všichni, kdo tam byli přítomní. Nevím, jestli jsem čekala manuál ve stylu 'College for Dummies', ale zápis se dá shrnout jednou větou: "Vše důležité je na netu." Nevím teda, jak je to u jiných škol, ale na UPOL ano. Dostali jsme průvodce studiem "Kudy kam", potvrzení o studiu, záložku, na našem oboru papír s předměty a jejich ročníkové rozvržení. A záložku s logem školy, to mě teda potěšilo :)

Dobré ale bylo, že nám hned vydali to potvrzení o studiu, také nám dali razítka na všemožné průkazky - vlaky, MHD... Takže doporučuju si je donést na zápis s sebou, budete to mít hned vyřízené a nemusíte pak někde lítat po všech čertech :D Ale abych nebyla jen kritická, seznámili nás se školním internetovým portálem, jak se máme zapsat předměty, kam se obracet, když budeme mít problémy...

Potom se přímo mého oboru ujal náš vedoucí, zavedl nás na mateřskou učebnu, kde budeme mít pár předmětů. Je to pěkná, moderní učebna, každý má svůj stoleček s počítačem. Také jsme dostali papír s upřesněním, které předměty si máme zapsat v zimním semestru a pár užitečných informací. Celkově zápis trval něco přes hodinu.
A o týden později nastal tzv. 'předzápis', neboli přihlašování se do předmětů pomocí školního portálu... Haha. Pro prváky se předzápis otvíral v osm hodin. To se to ještě dalo, ale postupem času, kdy se zalogovávalo stále více lidí, byl systém přetížený, vše neskutečně trvalo. Člověk se musí obrnit trpělivostí. Na UPOL jsou tři kategorie předmětů: A - povinné, B - povinně volitelné a C - volitelné, doplňující. Za celé studium - tři roky - musíte nasbírat 180 kreditů, takže v ideálním případě to vychází 60 za rok, 30 za semestr. Ale abyste postoupili do dalšího ročníku, stačí vám 40, ale kde potom honit ten zbytek, podle mě je lepší si to pěkně rozvrhnout. Povinné předměty na tento semestr se mi zapsat povedlo, z povinně volitelných jsem chtěla American Studies, ale ty už byly obsazené, bylo tedy u nich napsáno, že doporučený ročník je druhý, ale tak co... Tak jsem si dala British Studies a Úvod do literatury. Přemýšlela jsem i nad Fonetikou angličtiny, ale to mi pořád hází, že na letní semesr je vyčerpaná kapacita... což mě absolutně nezajímá :D :D Jako céčko jsem si teď dala Úpoly, což je podle popisu úplně stejné jako předmět Bojová umění. Akorát mě teda trošku štve, že se vyučuje akorát v pátek. To bych nebýt tohoto předmětu měla úplně volno. Uvidím, třeba se mi tam nebude líbit - mám ještě dva týdny možnost si ho odepsat. Jinak v úterý mám také jenom jeden předmět, hned od rána, takže v půl desáté nebo tak nějak mám padla :) A naštěstí se mi žádné přednášky ani semináře nekryjí, toho jsem se taky bála.

Jen mě mrzelo, že se mi nepodařilo zapsat žádný druhý cizí jazyk, všechno bylo obsazeno staršími ročníky, které mají předzápis dříve (na mém oboru musím mít čtyři semestry druhého cizího jazyka). Přemýšlela jsem nad japonštinou nebo potom nad obvyklejšími jazyky - italština, španělština nebo francouzština. Německy se znovu učit odmítám; naprosto ten jazyk nesnáším, jen jeho samotný zvuk ve mě evokuje touhu do něčeho praštit.

Jinak na zápisu jsem se konečně potkala s dvěma budoucími spolužačkami, se kterými jsem si psala na internetu skoro celé prázdniny. Jedna mi byla sympatičtější víc, druhá míň, ale uvidíme, jak si celkově sedneme.

Ale co je pro mě celkem 'bolestné' zjištění - na mém oboru budu mít ve třídě tak tři kluky. Sice na různých přednáškách budou i jiní lidé, třeba z anglické filologie nebo ještě jiných oborů, ale i tak. Já jsem ten typ, co potřebuje mít svoji nejlepší kamarádku, jednu dvě, a pak nejlíp vychází s kluky; aspoň tak jsem to vždy měla.

Příští týden se jedu ubytovat na kolej, takže další článek bude, až se zabydlím. Teď už v podstatě nemám žádné věcné informace, o které bych se mohla podělit. Pokud samozřejmě máte nějaký dotaz ohledně něčeho, co jsem nezmínila, ráda odpovím :)

Jinak citát z nadpisu znamená "Nepřísahej na slova učitelova".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Adelle Adelle | Web | 6. září 2011 v 19:35 | Reagovat

Teda teda, to je pěkný článek. Opravdu mi tímhle hodně pomůžeš, já mám pořád nekonečné stresy z toho, jak to všechno bude (konec světa to samozřejmě všechno jistí :D). Nakonec to tedy nebyla taková hrůza. A jde se dobře vyznat v tom systému, kde si zapisuješ předměty? Protože mi vysvětlovala teta podobný program na Ostravské univerzitě a ten mi přišel strašně nepřehledný a matoucí. :-)

2 Patty Patty | Web | 6. září 2011 v 21:24 | Reagovat

Tak to bylo i u nás. U zápisu nám řekli, vše se dozvíte na internetu :-D Do předmětů se naštěstí přihlašovat sama nemusím, toho jsem ušetřena, do všech předmětů mě totiž přihlásí na studijním oddělení. Tohle totiž přímo nesnáším, jsem ráda, že už se od tohoto roku nemusím přihlašovat na tělocvik. To byly vždycky nervy. Přihlašování bylo spuštěno od 8h, ale systém neustál nápor tolika studentů a tak to neustále padalo. Takže jsem se jen modlila aby na mě vyšlo místo a hodina a sport, který jsem si vybrala... To už nechci zažít.
Předměty na A, B, C vůbec rozděleny nemáme, na Báňské se tohle nijak neřeší. I s kredity jsem na tom trošku jinak - k postupu do dalšího semestru stačí 20, do dalšího roku 40 :-)
Na japonštinu bych si teda netroufla, kdybych si musela zvolit tak bych šla do španělštiny.

3 valleria valleria | Web | 10. září 2011 v 12:14 | Reagovat

Už vidím sebe v podobných situacích xD nemám smysl pro chaos, já ráda pořádek xD
A chtěla bych se zeptat, když si vybereš obor, tak ty dopředu přesně nevíš, jaké předměty budeš mít? ty pak ke zvolenému oboru máš několik předmětů a máš si pak vybrat nějaký daný počet a nejlépe tak, aby ti dávaly dohromdy potřebné kredity?

4 valleria valleria | Web | 11. září 2011 v 13:29 | Reagovat

Děkuji, objasnila si mi to. Já totiž teď hodně pročítám různé stránky a fakulty a obory a jsem v tom úplně ztracená xD Děkuju.

5 Katka Katka | Web | 24. září 2011 v 13:29 | Reagovat

Taky nenávídm nemčinu, vůbec na mě není vidět, že jsem se jí 4 roky učila :-D, u nás máme poviný jen jeden jazyk a já v aj moc expert nejsem tak nevím no asi to letos bude i můj jediný

6 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 6:25 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama